Prevažne odlesnený chotár na poriečnej rovine a pahorkatine v severozápadnej časti so zvyškami dúbrav (dub, cer) a agačín tvoria treťohorné íly pokryté riečnými štrkopieskami a sprašom. Má illimerizované pôdy. Fauna je viazaná na okraje lesa, lúky, stepi, vodné prostredie a poľnohospodársku pôdu. Okrem hmyzu je najbohatšie zastúpená ornitofauna (vtáctvo). V Holiši ide o biotop polí, lúk a pasienkov, ďalej biotop vôd.
Rybník Holiša, 180 m n.m., je zásobený vodami z Ipľa. Umiestnený je v biotope lúk. Plocha povodia je 2,5 ha, začiatok výstavby rybníka bol v roku 1965 a ukončenie v roku 1969. Účelom využitia: závlahy, priemysel, zarybnenie kaprom. Vypúšťanie rybníka sa uskutočňuje podľa potreby.
Južné územie Novohradu patrí do oblasti panónskej flóry, podoblasti matranskej flóry. Veľká časť tohto územia je odlesnená. Na údolných nivách v údolí Ipľa sa miestami rozprestierajú lužné lesy. Holiša a okolie patrí do biotopu polí, lúk, krovín a i. Biotop lúk predstavuje inundačnú nivu Ipľa. Vlhkých lúk už ubúda vplyvom melioračnej činnosti človeka. Ovocinárstvo má bohatú tradíciu. Obec Holiša je zaradená v rámci poľnohospodárstva do kukuričnej oblasti.